Czat ze specjalistą
Zapoznaj się z polityką prywatności Poradni Internetowej
Okienko czatu pojawia się w czasie dyżurów specjalistów i jest wtedy widoczne w prawym dolnym rogu ekranu na każdej stronie poradni.
Godziny dyżurów:
- terapeuta uzależnień (Magdalena Malinowska) – poniedziałki w godz. 16.00–19.00
- psycholog (Tomasz Kowalewicz) – środy w godz. 17.00–20.00
- prawnik (Paulina Celińska-Chomiuk) – czwartki w godz. 16.00–19.00
Częste pytania dotyczące poradni:
Nasz serwis ma charakter edukacyjno-informacyjny i taki też charakter mają porady udzielane przez e-mail i na czacie.
Osobom, które się do nas zgłaszają, odpowiadamy na pytania dotyczące szerokiego wachlarza problemów związanych z uzależnieniami od środków psychoaktywnych, tzn. alkoholu, narkotyków i leków. Służymy wsparciem i radą.
Informacje, których udzielasz, są traktowane jako poufne i nie są nikomu przekazywane. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy ktoś porusza temat swojego samobójstwa – wówczas staramy się pomóc takiej osobie, przekazując jej dane policji z prośbą o interwencję.
Jednocześnie jednak powinnaś/powinieneś wiedzieć, że specjaliści udzielający odpowiedzi w poradni (za wyjątkiem lekarza i psychologa) nie są objęci tzw. tajemnicą zawodową, a nawet lekarz i psycholog w pewnych określonych przez prawo sytuacjach mogą być zobowiązani przez sąd do ujawnienia otrzymanych wiadomości (np. w postępowaniu karnym). Pamiętaj więc, że to od Ciebie zależy, jaki będzie zakres udzielanych nam przez Ciebie informacji. Możesz też zadbać o ich anonimizację, np. zmieniając imię, jakim się podpisujesz.
Jeżeli obawiasz się, że specjaliści mogą „zdemaskować” Cię na podstawie Twojego adresu e-mail, skorzystaj z czatu, gdzie nie musisz podawać żadnych danych.
Wyłącznie dla celów statystycznych. Odpowiedzi na te pytania nie są obowiązkowe.
Przy wyborze osoby kieruj się intuicją w dopasowaniu specjalisty do Twojego problemu. Jeśli specjalista, do którego się zwróciłaś/zwróciłeś uzna, że w Twojej sprawie bardziej kompetentny jest inny członek zespołu, przekieruje Cię (lub Twój e-mail) do tej osoby.
Ależ oczywiście! Nie musisz używać do tego formularza – wystarczy, że klikniesz na przycisk „odpowiedz” w swoim serwisie/programie pocztowym. Około jedna trzecia osób, które skorzystały z poradni, wysłała nam więcej niż jeden e-mail.
Ależ tak! Sytuacje życiowe, w których znajdują się ludzie, mają wiele aspektów. Nie ma nic dziwnego w tym, że szukasz pomocy psychologa lub terapeuty, lekarza i prawnika równocześnie.
Nie, w ramach poradni nie prowadzimy psychoterapii. Psychoterapia wymaga kontaktu twarzą w twarz, a to w ramach tej poradni nie jest możliwe.
Prawnik może przesłać Ci wzory pism, które będą potrzebne w kontaktach z policją lub sądem, ale jego pomoc nie obejmuje wsparcia prawnego na etapie sądowym.
Nie, udzielamy odpowiedzi na pytania tylko za pośrednictwem e-maila lub czatu.
Nie, nie polecamy żadnego konkretnego psychologa, psychoterapeuty, lekarza ani prawnika.
Nie, nie polecamy żadnego konkretnego ośrodka stacjonarnego.
W poradni udzielamy pomocy osobom borykającym się z problemem uzależnienia od substancji psychoaktywnych; w przypadku innych problemów (takich jak np. uzależnienia behawioralne, depresja, kryzys psychiczny, przemoc, samobójstwo, zaginięcie, żałoba…) zachęcamy do zwrócenia się do specjalistów, którzy się nimi na co dzień zajmują. Strona Telefony zaufania podaje kilkanaście numerów telefonów, w których taką pomoc można bezpłatnie uzyskać.