Przejdź do treści głównej

Czy afgańska metamfetamina dotrze do Europy? – cz.1

|
Prowincja Farah, jedna z „narkotykowych stref ekonomicznych” południowo-zachodniego Afganistanu

Od kilku lat w rejonie południowo-wschodniej Azji i Pacyfiku organy ścigania przechwytują transporty metamfetaminy na niespotykaną dotąd skalę. Możliwe, że masowy wzrost produkcji tego narkotyku ma związek z rosnącą na terenie Afganistanu rośliną znaną jako “oman” lub “bandak”.

W botanice występuje jako ephedra. Jest to krzew rosnący dziko na wyżynach górskich powyżej 2,5 tys. metrów – terenów takich jest sporo w środkowym Afganistanie, gdzie do niedawna zbierali go rdzenni mieszkańcy, by sprzedawać na bazarach jako materiał opałowy lub do wyrobu tradycyjnych produktów leczniczych.

Od 2016 r. cena ephedry zaczęła gwałtownie rosnąć, a to za sprawą kupców hurtowych, którzy suszą duże jej ilości i sprzedają w paczkach do południowo-zachodnich prowincji kraju.

Potencjał na skalę globalną

Południowy zachód Afganistanu to graniczący z Iranem na zachód i Pakistanem od południa teren, w większości pustynny i biedny, gdzie rozwinęła się produkcja opium i heroiny → 90% tych substancji pochodzi właśnie stąd.

Na niewielką skalę lokalnych potrzeb produkowano tam także niskiej jakości metamfetaminę – zazwyczaj na bazie efedryny izolowanej z leków, co jest częstą praktyką w innych częściach świata, również w Europie.

Efedryna jest podstawowym półproduktem w procesie syntezy tzw. ATS czyli amphetamine-type substances – substancji amfetamino-podobnych. Jest objęta międzynarodową kontrolą, przez co jej pozyskanie stanowi barierę w produkcji amfetaminy lub metamfetaminy.

Najczęściej pozyskiwana jest z ogólnodostępnych leków, jednak i one bywają trudne do zdobycia w odpowiednich ilościach, zwłaszcza w rejonach słabo rozwiniętych.

Zasadnicza zmiana

W Afganistanie i sąsiadujących z nim krajach, sytuacja zmieniła się, gdy wśród producentów narkotyków upowszechniła się wiedza, że “bandak” zawiera efedrynę, którą można tanim kosztem i bez umiejętności chemicznych ekstrahować do postaci wykorzystywanej w produkcji ATS.

Nowa umiejętność bardzo szybko przełożyła się na praktyczne zastosowanie. Wskazują na to z jednej strony raporty terenowe ze wspomnianych południowo-zachodnich prowincji, mówiące o setkach przydomowych laboratoriów – a z drugiej statystyki policyjne dotyczące konfiskat coraz większych ilości metamfetaminy w całym regionie południowej i południowo-wschodniej Azji oraz Pacyfiku.

Zasięg

Np. w Iranie odnotowuje się “dramatyczny” wzrost przechwytywanych ilości narkotyku po 2018 r. W 2019 r. było to ponad 17 ton – dwukrotnie więcej niż rok wcześniej – a od marca do listopada 2020 r. skonfiskowano kolejne 10 ton, co wskazuje na wciąż rosnące tempo produkcji.

Kolejne 3 tony metamfetaminy przechwycono w 2020 r. na statkach startujących z wybrzeży Iranu i Pakistanu. O przemytach na dużą skalę mówią również władze Australii i państw Pacyfiku, w tym Indonezji, gdzie w kwietniu 2021 r. przejęto 2,5 tony narkotyku warte ponad 80 mln dolarów. Miał on pochodzić z Afganistanu drogą przez Malezję.

O nowych źródłach wspominają nawet raporty z Afryki wskazujące pojawienie się na ulicach tzw. “Pakistani-meth”.

Efedryna z efedry

ATS należą do substancji syntetycznych, jednak użycie efedryny pochodzenia roślinnego, klasyfikuje je do półsyntetyków.

Mapa - obszary górskie Afganistanu powyżej 2,5 tys metrów
Obszary górskie Afganistanu pow. 2,5 tys mnp. Na tych wysokościach najlepiej rośnie krzew ephedry.

Na podstawie wywiadów z drobnymi producentami z okręgu Bakwa w prowincji Farah, analitycy opisują proces przygotowania efedryny w tamtejszych warunkach domowych, a z dodatkową pomocą precyzyjnych zdjęć satelitarnych są w stanie oszacować rozmiary produkcji jak i jej potencjał ekonomiczny dla regionu Bakwy i okolic.

Produkcja efedryny odbywa się poprzez namoczenie suszu w wodzie z benzyną, solą i sodą oczyszczoną. Następnie płyn jest odcedzany i po dodaniu soli, kwasu z akumulatorów i rozpuszczalnika, odparowywany do postaci zwanej “suchym jogurtem” – ten jogurt to efedryna.

Wywiady wskazują, że z 450 kg suszu ephedry można otrzymać ok. 15 kg efedryny, co ma przełożenie na produkcję do 12 kg metamfetaminy.

Biznes czy budżet

Na zdjęciach satelitarnych znaleziono ponad 320 zabudowań o charakterystycznym dla produkcji efedryny wyglądzie – obiekty takie wyróżniają przede wszystkim widoczne z powietrza miejsca składowania i wylewania odpadów.

Taka ilość producentów jest w stanie wytworzyć w ciągu miesiąca 98 ton efedryny. Można z niej pozyskać ponad 65 ton metamfetaminy, co daje wartość hurtową rzędu 240 mln dolarów.

Są to ilości znaczące dla ekonomii regionu, nawet jeśli – jak wyliczono ze stawek przetwórców efedryny i kucharzy metamfetaminy – na płace z sumy tej przypada tylko 55 mln dolarów miesięcznie.

cdn ➞

Źródła:

Methamphetamine from Afghanistan – new EMCDDA report
Emerging evidence of Afghanistan’s role as a producer and supplier of ephedrine and methamphetamine; November 2020
Methamphetamine from Afghanistan: signals indicate that Europe should be better prepared; September 2021
https://www.nccih.nih.gov/health/ephedra
Indonesian police seize 2.5-tonne haul of crystal meth

Zobacz także

The owner of this website has made a commitment to accessibility and inclusion, please report any problems that you encounter using the contact form on this website. This site uses the WP ADA Compliance Check plugin to enhance accessibility.