Przejdź do treści głównej

Gdzie rosną katynony?

|
Khat w miejscach tradycyjnego używania sprzedawany jest w pęczkach

Khat jest rośliną wykorzystywaną w kilku regionach świata jako używka, w niektórych państwach, jak Somalia, Etiopia czy Kenia, ma nawet status tradycyjnego elementu świąt i zabaw. Za jego “socjalizacyjne” właściwości odpowiada kilka substancji psychoaktywnych.

W krajach posiadających tradycję używania khatu, najczęściej bywa on żuty. Roślinę nabywa się w pęczkach i spożywa przede wszystkim liście, przypominające nieco liść laurowy.

Substancje aktywne Catha edulis

Po pierwszej godzinie żucia następuje poprawa nastroju, pobudzenie i wytężenie uwagi, którym towarzyszą efekty euforyczne, co wszystko razem składa się na działanie zbliżone do amfetaminy. Również przyjmowanie większych dawek może prowadzić do amfetamino-podobnych skutków ubocznych, jak nadpobudliwość, zakłócenia snu, utrata apetytu i in.

Liść Catha edulis w naturalnej formie

Za efekty te odpowiedzialne są katynon i katyna – substancje zbliżone pod względem struktury chemicznej do amfetaminy i należące do grupy ATS – Amphetamine-Type Stimulants – czyli stymulantów podobnych do amfetaminy.

Występują one naturalnie w Catha edulis i są uwalniane w reakcji ze śliną, ale też podczas palenia, bądź w naparach. Katynon jest substancją o połowę słabszą niż amfetamina. Podczas żucia uwalnia się przez kilka godzin, osiągając najwyższe stężenie po 2 – 3 godzinach, kiedy przełożenie ilości na działanie odpowiada niewielkiej dawce amfetaminy.

Po czasie do ośmiu godzin katynon praktycznie znika z krwi, metabolizowany m.in. na norefedrynę, która zresztą także występuje w roślinie.

Roślina niezbyt groźna ale…

Khat nie jest objęty kontrolą międzynarodową, lecz w części państw europejskich, w tym w Polsce, należy do substancji zakazanych. Choć katynon i katyna – substancje aktywne Khatu – znalazły się na liście substancji kontrolowanych NZ na początku lat 80., to np. w Niemczech, w określonych ilościach, katyna może pojawiać się w lekach przepisywanych bez specjalnych obostrzeń. Z kolei w Wielkiej Brytanii sam khat zaliczony został do substancji leczniczych, choć nie odnotowuje się importu rośliny w tym charakterze.

Popularność khatu na terenie Europy wzrasta w ostatnich latach, za sprawą migracji ludności ze wschodniej Afryki. Używany jest w celach rekreacyjnych oraz przy okazjach świąt czy wydarzeń społecznych, czego nie zabrania również Islam, wyjąwszy jego skrajne odłamy.

…Derywaty bardzo niebezpieczne

Tzw. Róg Afryki – region wschodnio-afrykanski, którego wyżyny są miejscem naturalnego występowania khatu

Roślina, choć w niektórych państwach uchodzi za rodzaj nałogu społecznego – podobnie jak np. tytoń – w Europie nie wydaje się stanowić zagrożenia z perspektywy zdrowia publicznego.

Nie należy jednak jej względnie niskiej szkodliwości kojarzyć z popularnymi w ostatnich latach syntetycznymi katynonami, które bywają znacznie mocniejsza od amfetaminy i groźniejsze w skutkach od tego i tak niebezpiecznego, silnie uzależniającego narkotyku.

Źródła:
https://www.emcdda.europa.eu/publications/drug-profiles/khat_en
Nota nt. używania rośliny w Europie (PDF)
syntetyczne katynony

Zobacz także

The owner of this website has made a commitment to accessibility and inclusion, please report any problems that you encounter using the contact form on this website. This site uses the WP ADA Compliance Check plugin to enhance accessibility.