Przejdź do treści głównej

System monitorowania zjawiska chorób zakaźnych związanych z narkotykami

Choroby zakaźne to jedna z najpoważniejszych konsekwencji zdrowotnych używania narkotyków. W znaczącym stopniu determinują one i kształtują ekonomiczne oraz społeczne koszty narkomanii. Regularne monitorowanie chorób zakaźnych związanych z narkotykami jest istotnym źródłem informacji na polu zdrowia publicznego oraz epidemiologii narkomanii, stanowiąc jednocześnie podstawę dla podejmowania skutecznych strategii politycznych w obszarze profilaktyki oraz leczenia.

Europejskie Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii (EMCDDA) wprowadziło wskaźnik chorób zakaźnych związanych z narkotykami (Drug Related Infectious Diseases) w celu wiarygodnego monitorowania występowania zakażeń HIV oraz wirusowego zapalenia wątroby typu B i C, a także zachorowań na AIDS wśród iniekcyjnych użytkowników narkotyków. Służy on dostarczeniu rzetelnych i porównywalnych danych na temat tych poważnych konsekwencji zdrowotnych używania narkotyków.

Monitorowanie chorób zakaźnych związanych z narkotykami – sytuacja w Europie

W Europie nadzór nad chorobami zakaźnymi związanymi z iniekcyjnym używaniem narkotyków koncentruje się obecnie na zakażeniach HIV/AIDS oraz wirusowym zapaleniu wątroby (B i C) i składa się z dwóch uzupełniających się systemów:

  • odnotowywanie przypadków (lub powiadomienia): bezwzględna liczba nowo odnotowanych/zgłoszonych przypadków,
  • monitorowanie seroepidemiologiczne (lub nadzór wybiórczy): odsetek pozytywnych wyników badania wśród iniekcyjnych użytkowników narkotyków.

Dla wskaźnika chorób zakaźnych EMCDDA wyróżniło dwa podstawowe cele:

  • pomiar poziomu zakażeń w populacji iniekcyjnych użytkowników narkotyków (rozpowszechnienie zakażeń),
  • monitorowanie trendów zakażeń w czasie (wzrost lub spadek rozpowszechnienia, infekcje w nowych subpopulacjach iniekcyjnych użytkowników narkotyków, zmiany w rozpowszechnieniu zakażeń wśród młodych lub „nowych” dożylnych użytkowników narkotyków, które mogą wskazać pewne zmiany w zapadalności na choroby zakaźne).

EMCDDA opracowało roboczą wersję przewodnika do raportowania o chorobach zakaźnych wśród dożylnych użytkowników narkotyków, a także przygotowało wystandaryzowane tabele do sprawozdawania i prezentowania danych. Źródłami danych w ramach monitoringu chorób zakaźnych są:

  • rutynowy monitoring z minimalnym zestawem zmiennych (gromadzenie danych w celu podstawowej orientacji epidemiologicznej z dużym pokryciem geograficznym, system oparty na testach diagnostycznych prowadzonych w ramach rutynowego nadzoru),
  • pogłębione i specjalistyczne badania (obserwacja z rozszerzoną listą elementów o wyższej wartości informacyjnej, ale z mniejszym pokryciem, np. w jednym lub kilku miastach).

Nadal obserwuje się problem porównywalności danych zbieranych przez poszczególne kraje europejskie, który związany jest z brakami w danych, różnym profilem placówek objętych monitoringiem oraz stosowanymi w badaniach metodami. Warto jednak zaznaczyć, że na przestrzeni ostatnich lat nastąpił postęp w zakresie dostępności i jakości danych oraz podejmowane są prace w celu zwiększenia ich rzetelności oraz trafności.

Rekomendowane przez EMCDDA główne miejsca do przeprowadzania rutynowych testów diagnostycznych lub badań to:

  • programy niskoprogowe,
  • programy wymiany igieł i strzykawek,
  • ośrodki leczenia uzależnień (w tym oddziały ambulatoryjne, stacjonarne i psychiatryczne, programy lecznicze obejmujące opiekę psychiatryczną),
  • scena uliczna,
  • laboratoria zdrowia publicznego,
  • inne szpitale i kliniki (w tym pogotowia, izby przyjęć),
  • więzienia,
  • ośrodki badań HIV.

Monitorowanie chorób zakaźnych wiąże się ściśle z ważnymi kwestiami etycznymi, takimi jak: poufność, zachowanie prywatności badanego, wyrażenie przez niego zgody na badanie, a także poradnictwo przed i po przeprowadzeniu badania.

Zbieranie danych epidemiologicznych odbywa się w krajach Unii Europejskiej dzięki aktywności sieci krajowych punktów kontaktowych REITOX (National Focal Points) oraz przez wyznaczonych ekspertów krajowych. W Polsce podmiotem zajmującym się monitoringiem chorób zakaźnych jest Centrum Informacji o Narkotykach i Narkomanii (Polish National Focal Point), które ściśle współpracuje z Narodowym Instytutem Zdrowia Publicznego – Państwowym Zakładem Higieny NIZP-PZH.

Polski system monitorowania chorób zakaźnych wśród iniekcyjnych użytkowników narkotyków

Ogólnopolskie informacje dotyczące zakażeń wirusem HIV, HCV oraz HBV, a także zachorowań na AIDS powiązanych z iniekcyjnym używaniem narkotyków otrzymywane są dzięki rutynowo prowadzonym testom diagnostycznym, których wyniki nadsyłane są w sprawozdaniach do Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny przez Wojewódzkie Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne (SANEPID) w ramach systemu zbiorczego zgłaszania zachorowań na choroby zakaźne. Rutynowy system nadzoru epidemiologicznego nad zakażeniami wirusem HIV oraz zachorowalnością na AIDS, w tym wśród użytkowników narkotyków, został wprowadzony w Polsce w roku 1986. Dane na temat zachorowań na AIDS oraz zakażeń HIV pochodzą ze sprawozdań Mz-56 nadsyłanych przez Wojewódzkie Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne w ramach systemu zbiorczego zgłaszania zachorowań na choroby zakaźne. Informacje o zgłoszeniach poszczególnych przypadków są następnie opracowywane przez Zakład Epidemiologii NIZP-PZH. Informacje o zakażeniach HIV i zachorowaniach na AIDS w Polsce dostarczane są przez PZH w postaci miesięcznych zestawień w podziale na województwa. Informacja rozszerzona jest także o statystyki dotyczące zgonów wśród chorych na AIDS oraz podział zarejestrowanych zakażeń ze względu na wiek, płeć badanych oraz grupę ryzyka, do której mogą należeć (w tym stosowanie narkotyków w iniekcjach).

Ponadto NIZP-PZH, na zlecenie Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii, realizuje badania przekrojowe przy użyciu testów biologicznych oraz ankietowania odpowiednio skonstruowanym kwestionariuszem, mającym na celu między innymi analizę podejmowanych zachowań ryzykownych i określenie ich wpływu na szerzenie się infekcji. Obydwa źródła dostarczają szczegółowych informacji o iniekcyjnych użytkownikach narkotyków i stanowią uzupełnienie ogólnego nadzoru nad HIV/AIDS oraz systemu zawiadomień o wirusowym zapaleniu wątroby. Do tej pory zrealizowano trzy badania na temat oszacowania występowania chorób zakaźnych (wirusowe zapalenie wątroby typu C i B, HIV) wśród iniekcyjnych użytkowników narkotyków w roku 2002, 2004 i 2005, uwzględniające różne regiony Polski. Raporty z tych badań dostępne są w Centrum Informacji o Narkotykach i Narkomanii oraz na stronie internetowej Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii.

Sytuacja epidemiologiczna HIV/AIDS w Polsce

Od roku 1986, czyli od momentu wprowadzenia rutynowego systemu nadzoru epidemiologicznego nad HIV/AIDS w Polsce, do końca roku 2006 zarejestrowano 10 555 przypadków zakażeń HIV. Wśród nich 5461 (52%) stanowiły osoby używające narkotyków w iniekcjach, w tym 4090 (75%) mężczyzn oraz 1321 (24%) kobiet (1% – braki danych). W tym samym okresie monitorowania do końca roku 2006 zarejestrowano 1845 przypadków zachorowań na AIDS. Wśród nich 938 (51%) dotyczy osób używających narkotyków drogą iniekcji, w tym 741 (79%) mężczyzn oraz 197 (21%) kobiet.

Od kilku lat obserwuje się tendencję spadkową dotyczącą zakażeń HIV wśród iniekcyjnych użytkowników narkotyków (IDUs). W roku 2005 zanotowano 157 przypadków nowych zakażeń HIV w Polsce wśród iniekcyjnych użytkowników narkotyków, natomiast w roku 2006 – 112 przypadków. Istnieje jednak ryzyko niedoszacowania danych z uwagi na duży procent przypadków zakażeń HIV bez wyszczególnionej drogi zakażenia i tak np. w roku 2006 w przypadku 71% zgłoszonych nowych zakażeń HIV nie podano prawdopodobnej drogi infekcji.

Wykres 1

Wykres 1. Liczba nowych zakażeń wirusem HIV, w tym wśród iniekcyjnych użytkowników narkotyków (IDUs) w latach 1999–2006 (wg daty rozpoznania)

Źródło: Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny.

W latach 2003–2006 liczba nowych zachorowań na AIDS spadła z 87 w roku 2003, przez 79 w roku 2004, 73 w roku 2005, do 60 w roku 2006. Brak danych na temat prawdopodobnej drogi transmisji dotyczy 27 przypadków zachorowań na AIDS wśród iniekcyjnych użytkowników narkotyków w roku 2006 (22%).

Wykres 2

Wykres 2. Liczba nowych zachorowań na AIDS, w tym wśród iniekcyjnych użytkowników narkotyków (IDUs) w latach 1999–2006 (wg daty rozpoznania)

Źródło: Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny.

Wśród osób dożylnie używających narkotyków zakażonych HIV w roku 2006 odnotowano 85 (76%) mężczyzn oraz 27 (24%) kobiet. Nowo zarejestrowane w roku 2006 zachorowania na AIDS wśród iniekcyjnych użytkowników narkotyków dotyczyły 50 (83%) mężczyzn oraz 10 (17%) kobiet.

Wykres 3

Wykres 3. Liczba nowych zakażeń wirusem HIV oraz liczba nowych zachorowań na AIDS wśród iniekcyjnych użytkowników narkotyków w roku 2006 wg płci

Źródło: Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny.

W roku 2006 wśród osób zakażonych HIV poprzez dożylne wstrzykiwanie narkotyków najliczniejszą grupę (47 osób, 42%) stanowiły osoby w wieku 20–29 lat, następnie osoby w przedziale wiekowym 30–39 lat (42 osoby, 37,5%), 40–49 lat (16 osób, 14%), 50–59 lat (4 osoby, 3,5%), 13–19 lat (1 osoba) oraz 2 osoby, których wieku nie określono.

Wśród zgłoszonych w roku 2006 nowych zachorowań na AIDS u osób używających narkotyków dożylnie najliczniejszą grupę (30 osób, 50%) stanowiły osoby w wieku 30–39 lat, następnie osoby w przedziale wiekowym 40–49 lat (14 osób, 23%), 20–29 lat (11 osób, 18%), 50–59 lat (4 osoby, 7%) oraz 1 osoba w przedziale wiekowym 13–19 lat. Zbiorcza prezentacja wyników zamieszczona została na wykresie 4.

W Polsce w latach 2004–2006 obserwuje się systematyczny spadek wskaźnika zakażeń wirusem HIV na 100 tys. mieszkańców wśród iniekcyjnych użytkowników narkotyków. Liczba nowych zakażeń wirusem HIV różni się jednak w poszczególnych województwach.

Wykres 4

Wykres 4. Liczba nowych zakażeń wirusem HIV oraz liczba nowych zachorowań na AIDS wśród iniekcyjnych użytkowników narkotyków w roku 2006 wg grupy wiekowej

Źródło: Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny.

Na przestrzeni lat 2004–2006 najwyższe wskaźniki zakażeń odnotowano w województwie dolnośląskim, łódzkim oraz warmińsko-mazurskim. Najmniej przypadków zarejestrowano w województwie świętokrzyskim, lubelskim oraz podkarpackim.

Wskaźniki nowych zachorowań na AIDS wśród iniekcyjnych użytkowników narkotyków w latach 2004–2006 również wskazują na trend spadkowy. Najwyższe wskaźniki zachorowań odnotowuje się w województwie dolnośląskim, kujawsko-pomorskim oraz podlaskim. Najmniej przypadków zarejestrowano w województwie podkarpackim i świętokrzyskim.

W ramach systemu nadzoru epidemiologicznego gromadzone są statystyki dotyczące zgonów osób chorych na AIDS, w tym również iniekcyjnych użytkowników narkotyków. Na przestrzeni lat 1986–2006 zarejestrowano 835 zgonów osób chorych na AIDS, a wśród nich 422 (50,5%) osoby przyjmujące narkotyki drogą iniekcji. Monitoring umieralności iniekcyjnych użytkowników narkotyków chorych na AIDS wskazuje, że zgony dotyczyły 349 (83%) mężczyzn oraz 73 (17%) kobiet. W roku 2006 odnotowano 38 zgonów osób chorych na AIDS, z czego 26 przypadków (68%) dotyczyło iniekcyjnych użytkowników narkotyków. Największa umieralność dotyczyła osób w wieku 30–39 lat (14 osób), następnie w wieku 40–49 lat (7 osób) oraz 5 osób w wieku 20–29 lat.

Podsumowanie

Monitorowanie zjawiska chorób zakaźnych związanych z używaniem narkotyków stanowi ważną inicjatywę, mającą na celu określenie jego skali, rodzaju podejmowanych zachowań ryzykownych oraz rozpowszechnienia zakażeń w badanych grupach. Wyniki monitoringu służą projektowaniu i wdrażaniu skutecznych działań interwencyjnych, leczniczych oraz prof ilaktycznych. Rekomenduje się podejmowanie dalszych prac nad ulepszaniem metodologii gromadzenia danych, poszerzaniem ich zakresu oraz poprawą ich rzetelności i trafności.

Tabela 1

Tabela 1. Liczba nowych zakażeń wirusem HIV wśród iniekcyjnych użytkowników narkotyków (IDUs) w latach 2004–2006 (wskaźniki na 100 tys. mieszkańców) (zakażenia rejestrowane wg miejsca zamieszkania)

* Liczba uwzględnia przypadki nieprzyporządkowane do konkretnego województwa.

Źródło: Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny.

Sporządzając niniejszą informację dotyczącą epidemiologii chorób zakaźnych wśród iniekcyjnych użytkowników narkotyków, należy zaznaczyć, iż opiera się ona na danych dostępnych w Centrum Informacji o Narkotykach i Narkomanii. Poszczególne wielkości liczbowe dotyczące roku sprawozdawczego mogą ulegać zmianie z uwagi na opóźnienia występujące w trakcie dostarczania meldunków o zakażeniach i zachorowaniach. Najnowsze dane dotyczące chorób zakaźnych wśród iniekcyjnych użytkowników narkotyków, czyli za rok 2007, zostaną opublikowane przez Centrum Informacji w listopadzie 2008 roku (zgodnie z otrzymanymi od NIZP-PZH meldunkami). Jeszcze w roku 2008 planowane jest rozpoczęcie kolejnego projektu badawczego dotyczącego oszacowania występowania chorób zakaźnych (wirusowe zapalenie wątroby typu C i B, HIV) wśród osób przyjmujących środki odurzające w iniekcji. Projekt badawczy będzie realizowany przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny na zlecenie Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii.

Tabela 2

Tabela 2. Liczba nowych zachorowań na AIDS wśród iniekcyjnych użytkowników narkotyków (IDUs) w latach 2004–2006 (wskaźniki na 100 tys. mieszkańców) (zakażenia rejestrowane wg miejsca zamieszkania)

* Liczba uwzględnia przypadki nieprzyporządkowane do konkretnego województwa.

Źródło: Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny.

Bibliografia

  1. Europejskie Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii [dostęp 29.09.2008]:
    • EMCDDA, Sprawozdanie roczne 2007. Stan problemu narkotykowego w Europie, Urząd Oficjalnych Publikacji Wspólnot Europejskich, Luksemburg 2007.
    • EMCDDA, Protocol for the implementation of the EMCDDA key Indicator Drug Related Infectious Diseases (DRID), 2006.
  2. Krajowe Centrum ds. AIDS, Sytuacja epidemiologiczna HIV/AIDS w 2006 roku, „Kontra. Biuletyn Informacyjny Krajowego Centrum ds. AIDS” nr 1(31)/2007. [11.09.2007].
  3. Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny [dostęp 29.09.2008].
  4. 2007 National Report (2006 data) to the EMCDDA by the Reitox National Focal Point Poland. New Development, Trends and In-depth information on selected issues. Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii – National Bureau for Drug Prevention, Warsaw, Poland.

Zobacz także

The owner of this website has made a commitment to accessibility and inclusion, please report any problems that you encounter using the contact form on this website. This site uses the WP ADA Compliance Check plugin to enhance accessibility.