Przejdź do treści głównej

GDS – Global Drug Survey 2022 (cz. 2)

|

Dane na stronie GDS w wolnym dostępie – ograniczone do kilku zestawień opatrzonych autorskimi komentarzami – nie dają możliwości wgłębienia się w znaczenie liczb. Jednak pamiętając, że ankietę wypełniają przede wszystkim młodzi ludzie używający narkotyków, możemy przyjrzeć się najbardziej aktualnym trendom w tej konkretnej grupie.

Tekst jest kontynuacją artykułu Global Drug Survey 2022 (cz.1)

Substancje psychoaktywne a preferencje muzyczne

Rodzaj słuchanej muzyki można potraktować jako wyróżnik stylu życia bądź subkultury, z którymi wiążą się także stosunek do substancji psychoaktywnych i modele ich używania.

Tabela: Rodzaj słuchanej muzyki a używanie substancji psychoaktywnych
Rodzaj słuchanej muzyki a używanie substancji psychoaktywnych

Według podsumowania autorów, najszersze doświadczenie z narkotykami cechuje osoby słuchające muzyki techno i trance oraz, wyodrębnionej jako oddzielny rodzaj, tanecznej elektroniki (EDM). W grupach tych znaczne odsetki osób wskazały używanie różnych substancji. Oprócz marihuany na poziomie bliskim 80%, były to MDMA (do 71% słuchaczy techno), kokaina (50% w grupie techno, 41% EDM), amfetamina (47% techno, 34% trance) i psychodeliki.

Podobnie pod względem różnorodności substancji, lecz przy niższej częstotliwości używania, prezentują się słuchacze Drum’n’bass, Jungle i Dubstepu, czyli również gatunków elektronicznych, często obecnych na imprezach tanecznych.

Przeciwności się łączą

Kontakt z narkotykami najrzadziej deklarowały osoby słuchające muzyki klasycznej i POP. W obu tych grupach modele używania kształtują się podobnie – cannabis powyżej 30%, MDMA ok. 10%, amfetamina i psychodeliki poniżej 6%.
Podobnie “konserwatywnie” prezentują się słuchacze jazzu, metalu i indie/rocka – cannabis powyżej 50%, MDMA poniżej 20% (z wyjątkiem Indie – 25%), stymulanty i psychodeliki w granicach 6% – 12%.
We wszystkich grupach najczęściej używane były cannabis, mdma i kokaina – następnie stymulanty LUB psychodeliki.
Wyjątkowo wysokie spożycie cannabis cechowało słuchaczy reggae – 86%.

Nie wiadomo jak liczne są reprezentacje poszczególnych grup. Wydaje się jednak, że różne gatunki elektroniki, od techno po house, można zestawić z regularnym uczęszczaniem na imprezy klubowe, co zadeklarowało 246 tys. osób.

Modele używania w środowiskach clubbingowych

Niecałe 50% ŗepsondentów GDS zadeklarowało regularne chodzenie do klubów. Częstotliwość tzw. clubbingu przekłada się proporcjonalnie – z małym wyjątkiem – na częstotliwość kontaktów z narkotykami.

Tabela: Uczęszczanie do klubów a używanie substancji psychoaktywnych
Uczęszczanie do klubów a używanie substancji psychoaktywnych

Osoby imprezujące 3 – 4 razy w tygodniu używały najwięcej – cannabis 83%, MDMA 56%, kokaina 48%, amfetamina 26%, psychodeliki 19 – 23%.

Osoby uczęszczające do klubów rzadziej, używały stopniowo mniej (patrz tabela). Wyjątkiem są stali bywalcy – powyżej 5 razy w tygodniu – którzy nieco rzadziej używali najpopularniejszych substancji (cannabis, mdma, kokaina) za to częściej amfetaminy i psychodelików. Jest to także jedyna grupa, w której istotny odsetek osób używał metamfetaminy i cracku (14% i 13%).
Nie wiemy jak duże kohorty ukształtowały powyższe wyniki, jednak wydaje się, że przy prawie ¼ miliona odpowiedzi, są one miarodajne.

Źródła:
‣ pobierz raport z badania
‣ strona www projektu

Zobacz także

The owner of this website has made a commitment to accessibility and inclusion, please report any problems that you encounter using the contact form on this website. This site uses the WP ADA Compliance Check plugin to enhance accessibility.