Przejdź do treści głównej

W Singapurze nadal obowiązuje kara śmierci za przemyt narkotyków

|
Skazany 46-letni Tangaraju Suppiah, obywatel Indii; aktywiści wskazują, że większość wyroków śmierci w Singapurze dotyka mniejszości narodowych

W środę, 26. kwietnia dokonano w Singapurze egzekucji mężczyzny, skazanego za organizację przemytu kilograma marihuany. Tangaraju Suppiah przebywał w celi śmierci od 2018 r.
To 12 egzekucja za przestępstwo narkotykowe od marca 2022 r.

Międzynarodowe organizacje walczące o prawa człowieka, w tym Biuro ds. Praw Człowieka NZ i Amnesty International oraz lokalni aktywiści przez lata ubiegali się o zmianę wyroku. Ostatnią szansą było uniewinnienie przez prezydenta, ten jednak 25. kwietnia odmówił.

Kara obowiązkowa

Sądy w Singapurze są zobligowane do skazywania na śmierć osoby „sprzedające” bądź „importujące” znaczne ilości narkotyków – w przypadku cannabis powyżej 0,5 kg.
Jedyną możliwością zmiany kary na dożywocie jest w takich wypadkach uznanie oskarżonego za „kuriera”, czyli osobę, której rola sprowadza się do „transportu”, „wysłania” bądź „dostarczenia” przesyłki – co nie jest traktowane jako handel ani przemyt.

Wyjątek ten ma stanowić osłonę dla najniższych w hierarchii przestępców, zarabiających na życie jako tzw. “mrówki”, przy czym, w wypadkach takich niezbędne jest świadectwo prokuratora, że oskarżony skutecznie dopomógł organom ścigania w zwalczaniu handlu. W praktyce oznacza to władzę sądzenia w rękach prokuratora.

Odejścia i powroty

Różne grupy państw, w tym UE, oraz organizacje międzynarodowe prowadzą działania na rzecz zniesienia kary śmierci, lub stosowania tzw. moratoriów. ONZ akceptuje tę formę karania tylko w przypadkach najcięższych przestępstw. Przestępstwa narkotykowe do nich nie należą, jednak kara śmierci za nie obowiązuje nadal w 35 krajach świata – w ubiegłym roku przeprowadzenie egzekucji raportowały Chiny, Iran i Arabia Saudyjska. Z dużym prawdopodobieństwem wyroki wykonano również w Wietnamie i Korei Północnej.

W samym Singapurze przez dwa lata, od listopada 2019 r. do marca 2022 r., nie przeprowadzano egzekucji. Rok 2022 z 11 wykonanymi wyrokami jest więc “niechlubnym” powrotem tej praktyki.

Z drugiej strony, część państw z najsurowszym prawem łagodzi przepisy, np. Malezja, gdzie obowiązuje moratorium, czy Indonezja z 10-letnim okresem próbnym dla skazanych, po którym sąd może zmienić karę na dożywocie. Co ciekawe, w nieodległej Tajlandii marihuanę w 2022 r. zdekryminalizowano.

Dlaczego przemyt

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Singapuru stoi na stanowisku, że najwyższe kary odstraszają przestępców.
Jest to o tyle istotne, że Singapur, jako miasto portowe, jest szczególnie narażony na infiltrację przez grupy przestępcze poszukujące szlaków handlowych z tzw. “złotego trójkąta”, czyli trzech państw produkujących narkotyki co najmniej na skalę regionu Południowo-Wschodniej Azji i Oceanii.

Twierdzenie o potencjale odstraszającym nie ma pokrycia w danych, jednak władze powołują się na badania opinii publicznej z lat 2019 – 2022, wskazujące na duże, a nawet bardzo duże – na poziomie powyżej 70% – poparcie społeczne dla stosowania kar śmierci za najcięższe przestępstwa, czyli za morderstwa, użycie broni palnej i przemyt znacznych ilości narkotyków.

Jest to związane z powszechnym przekonaniem o skuteczności najwyższych kar w odstraszaniu potencjalnych przestępców – 70% do ponad 80% osób uważa je za skuteczną metodę przeciwdziałania najpoważniejszym przestępstwom, choć w odniesieniu konkretnie do przemytu narkotyków potwierdza to 60% – 70% ankietowanych.

Obywatele Singapuru zgadzają się również, że kara śmierci jest skuteczniejsza od dożywocia, a jej zniesienie spowodowałoby wzrost liczby przestępstw. Uważało tak 79% respondentów w 2021 r. – należeli do nich także przeciwnicy kary śmierci.

Prawda czy fałsz

Organizacje zajmujące się problematyką przestępczości i narkotyków wskazują na dowody, że punitywny, nastawiony na karanie system prawny nie jest skuteczny w walce z przestępczością narkotykową.
Aktywiści wskazują, że pomimo drastycznych przepisów cały czas mają miejsce przestępstwa na dużą skalę. W 2021 r. przechwycono w Singapurze największy przemyt marihuany od ćwierćwiecza, równocześnie z największą ilością heroiny od 20 lat. W roku następnym pobity został rekord przemytu heroiny.

Można się zastanawiać nad zbieżnością tych faktów z nie wykonywaniem wyroków śmierci akurat w tym okresie, jednak masowe przemyty wykrywano wtedy w wielu państwach regionu i były związane z ograniczeniami w ruchu osób, wynikającymi z covid-19.
Państwo-miasto, nazwane kiedyś “Disneylandem z karą śmierci”, nie odstaje więc od trendów regionu.

Źródła:

Amnesty International

https://www.amnesty.org/en/latest/news/2023/04/singapore-unlawfully-executes-national-for-drug-offences/
https://www.amnesty.org/en/latest/news/2022/03/singapore-new-execution-death-penalty/

UN OHCHR

https://news.un.org/en/story/2022/07/1123592/
https://www.ohchr.org/en/press-releases/2023/04/singapore-un-experts-condemn-continued-use-death-penalty-drug-related-crimes/

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Singapuru

https://www.mha.gov.sg/mediaroom/press-releases/findings-from-recent-studies-on-the-death-penalty-in-singapore/

Dziennik TIME

https://time.com/6274565/singapore-death-penalty-drugs/

Dzinnik India Today

https://www.indiatoday.in/world/story/singapore-man-human-trafficker-hanged-execution-capital-punishment-ban-2364743-2023-04-26/

Zobacz także

The owner of this website has made a commitment to accessibility and inclusion, please report any problems that you encounter using the contact form on this website. This site uses the WP ADA Compliance Check plugin to enhance accessibility.