Deklaracja dostępności strony internetowej
Fundacja Praesterno, prowadząca witrynę internetową poradniauzaleznienia.pl, zobowiązuje się do zapewnienia jej dostępności zgodnie z Ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych.
Data publikacji strony internetowej: 31.12.2024 r.
Data ostatniej dużej aktualizacji: 31.12.2024 r.
Deklarację sporządzono 31.12.2024 r., na podstawie samooceny przeprowadzonej przez Fundację Praesterno jako podmiot realizujący zadania publiczne z udziałem środków publicznych.
Stan dostępności cyfrowej
Serwis internetowy jest częściowo zgodny z ustawą o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Niezgodność może występować w przypadku starych materiałów, przeniesionych z serwisu narkomania.org.pl. W przypadku gdy Fundacja Praesterno nie jest w stanie zapewnić dostępności cyfrowej jakiegoś elementu strony internetowej, zapewnia alternatywny sposób dostępu do tego elementu.
Uwagi szczegółowe
W serwisie internetowym można korzystać ze standardowych skrótów klawiaturowych. W serwisie internetowym jest możliwe dostosowanie wielu aspektów wyświetlania treści przy pomocy wysuwanego z prawej strony ekranu widżetu „Ustawienia dostępności”, w zakresie:
- zmiany wielkości i typu czcionki
- wyświetlania treści w podwyższonym kontraście oraz z odwróconymi kolorami, a także w skali szarości
- wyświetlania treści na jasnym tle
- wizualnego oznaczania odsyłaczy
Zmiany wprowadzane w ww. elementach są zapamiętywane na komputerze internauty na okres miesiąca.
Informacje zwrotne i dane kontaktowe
W przypadku problemów z dostępnością strony internetowej prosimy o kontakt. Osobą kontaktową jest p. Jan Latkowski, jan.latkowski@praesterno.pl Można skontaktować się z nim także dzwoniąc na numer telefonu 501 278 882.
Żądanie zapewnienia dostępności. Alternatywne sposoby dostępu
Każdy ma prawo do wystąpienia z wnioskiem o zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub jakiegoś ich elementu. Można także zażądać udostępnienia informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, na przykład przez odczytanie niedostępnego cyfrowo dokumentu, opisanie zawartości filmu bez audiodeskrypcji itp. Wniosek powinien zawierać dane kontaktowe osoby zgłaszającej żądanie, wskazanie, o którą stronę internetową i który element chodzi oraz wskazanie najdogodniejszego sposobu kontaktu.
Wniosek powinien być złożony za pośrednictwem Internetu na adres biuro@praesterno.pl lub w formie papierowej na adres Fundacja Praesterno, ul. Widok 22 lokal 30, 00-023 Warszawa.
Jeżeli osoba składająca wniosek zgłasza potrzebę otrzymania informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, powinna także określić dogodny dla niej sposób przedstawienia tej informacji.
Fundacja Praesterno jest zobowiązana zrealizować żądanie wniosku bez nieuzasadnionej zwłoki, nie później niż w ciągu 14 dni od dnia jego otrzymania. Jeżeli zapewnienie dostępności, w zakresie określonym we wniosku, nie jest możliwe w terminie 14 dni Fundacja niezwłocznie powiadamia osobę wnioskująca o przyczynach opóźnienia i wskaże nowy termin zapewnienia dostępności, nie dłuższy niż 2 miesiące od dnia otrzymania wniosku. Jeżeli zapewnienie dostępności cyfrowej w sposób wnioskowany przez zainteresowaną osobę nie będzie możliwe, Fundacja Praesterno może zaproponować alternatywny sposób dostępu do informacji.
W przypadku gdy Fundacja Praesterno nie zapewni osobie wnioskującej dostępności w sposób przez nią wnioskowany bądź uzgodniony osobie tej służy prawo złożenia skargi na brak dostępności do Prezesa Zarządu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON).
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami (Dz.U. 2022 poz. 2240; tekst jednolity).