Przejdź do treści głównej

Publikacje

Wybierz spośród interesujących Cię tematów:

Polecane

Wzory spożywania alkoholu. Leczenie osób uzależnionych od alkoholu
okładka: Zachowania ryzykowne młodzieży w perspektywie mechanizmów resilience

Wzory spożywania alkoholu. Leczenie osób uzależnionych od alkoholu

Broszura przygotowana przez Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Opisuje wzory spożywania alkoholu, zawiera Test Rozpoznawania Zaburzeń Związanych ze Spożywaniem Alkoholu AUDIT wraz ze wskazówkami do interpretacji oraz podpowiedzi jak wybrać placówkę leczenia uzależnienia.

Pobierz e-book (PDF)

Czasopisma

Alcoholism and Drug Addiction/Alkoholizm i Narkomania
Alcoholism and Drug okładka: Addiction/Alkoholizm i Narkomania

Kwartalnik Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie poświęcony medycznym i psychologicznym aspektom uzależnień, przeznaczony dla specjalistów lekarzy, terapeutów i psychologów klinicznych. Pismo publikuje wyniki badań prowadzonych w Polsce, a także komentarze do badań nad problematyką uzależnień prowadzonych za granicą.

Advances in Psychiatry and Neurology/Postępy Psychiatrii i Neurologii
okładka: Advances in Psychiatry and Neurology/Postępy Psychiatrii i Neurologii

Kwartalnik Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. Zadaniem czasopisma jest przybliżanie nowych koncepcji teoretycznych oraz wartościowych wyników badań i praktycznych rozwiązań z dziedziny psychiatrii i neurologii. Oczekiwana tematyka obejmuje zarówno zagadnienia kliniczne, jak również teoretyczne zagadnienia funkcjonowania umysłu i mózgu, humanistyczne aspekty obu dziedzin oraz powiązane z psychiatrią i neurologią problemy aplikacyjne, w tym zwłaszcza problemy promocji zdrowia oraz rozwoju systemów ochrony zdrowia psychicznego i lecznictwa neurologicznego. „Postępy Psychiatrii i Neurologii” dążą do ułatwiania wymiany myśli oraz doświadczeń między różnymi specjalistami pracującymi na rzecz psychiatrii i neurologii, między badaczami a praktykami oraz między oferującymi pomoc w odzyskiwaniu zdrowia a korzystającymi z niej. Czasopismo szuka też teoretycznych i praktycznych powiązań, zależności albo odrębności między psychiatrią i neurologią, między chorobami psychicznymi i neurologicznymi, a także między praktykowaniem psychiatrii i neurologii. Publikowane są prace oryginalne, poglądowe, kazuistyczne, spostrzeżenia kliniczne oraz – z inicjatywy redakcji – eseje i refleksje nad aktualnymi kontrowersjami teoretycznymi lub praktycznymi. Zamieszczane są też recenzje książek oraz dokumenty ważne dla praktyki: raporty, sprawozdania, programy, zalecenia, standardy, akty prawne (opis redakcji).

Remedium
Okładka: Remedium

Ideą „Remedium” jest promowanie integralnego podejścia do profilaktyki zachowań problemowych dzieci i młodzieży w kontekście zagrożeń dla ich zdrowia i prawidłowego rozwoju, takich jak: HIV i AIDS, przestępczość i przemoc, samobójstwa, wypadki i urazy oraz uzależnienia. Idea ta jest realizowana poprzez zapraszanie do publikowania w naszym piśmie specjalistów reprezentujących różne dziedziny wiedzy oraz współpraca z instytucjami zajmującymi się różnymi obszarami zdrowia publicznego. „Remedium” w przystępny sposób prezentuje wiedzę z zakresu: pomocy psychologicznej, psychoedukacji, metodologii pracy wychowawczej w środowisku szkolnym i rodzinnym; szkolnych programów profilaktycznych, ich opracowywania, ewaluacji i wdrażania; badań (polskich i zagranicznych) dotyczących dzieci i młodzieży, edukacji, promocji zdrowia i in.

„Remedium” znajduje się na liście Index Copernicus.

Serwis Informacyjny UZALEŻNIENIA
Okładka: Serwis Informacyjny UZALEŻNIENIA

Serwis Informacyjny UZALEŻNIENIA (SIU; do 2016 r. nosił tytuł „Serwis Informacyjny NARKOMANIA”, SIN) jest fachowym kwartalnikiem o tematyce związanej z problematyką uzależnień chemicznych i niechemicznych, profilaktyką, lecznictwem oraz epidemiologią. Funkcjonuje na rynku od prawie 20 lat i jest jednym z kilku naukowych periodyków poświęconych uzależnieniom w Polsce.
Serwis publikuje raporty z badań ogólnopolskich i regionalnych, prowadzonych m.in. przez Instytut Psychiatrii i Neurologii, Krajowe Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom oraz niezależne instytuty badawcze i organizacje trzeciego sektora.

Istotnymi obszarami tematycznymi SIU są:

  • profilaktyka,
  • leczenie uzależnień,
  • badania statystyczne oraz
  • problematyka uzależnień na poziomie regionalnym i lokalnym.

Od kilku lat ważne miejsce na łamach pisma zajmuje również problematyka uzależnień behawioralnych. Na tych polach realizowana jest misja upowszechniania rzetelnej wiedzy i dobrych praktyk.

Kwartalnik jest redagowany przez Fundację Praesterno, a wydawcą i dyspozytorem praw autorskich jest Krajowe Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom.

„Serwis Informacyjny UZALEŻNIENIA” jest notowany na liście Index Copernicus International.

Terapia Osób Uzależnionych i Ich Bliskich
okładka kwartalnika:Terapia Osób Uzależnionych i Ich Bliskich

Kwartalnik przeznaczony dla specjalistów pracujących w placówkach leczenia uzależnień, który w 2021 r. zastąpił dwumiesięcznik „Terapia. Uzależnienia i Współuzależnienia”. Jak pisze redakcja, pismo chce prezentować „programy terapeutyczne oraz doświadczenia i praktyki o potwierdzonej skuteczności oraz inicjować i relacjonować dyskusje i polemiki im towarzyszące, informować środowisko o wyłaniających się z tych dyskusji nowych trendach i koncepcjach”. Pragnie również informować „o dokonujących się zmianach w politykach zdrowotnych państw, zmianach prawnych i organizacyjnych w polskim lecznictwie uzależnień”.

Czasopisma zawieszone

KARAN – Narkomanii Nie
Okładka: KARAN – Narkomanii Nie

„KARAN – Narkomanii Nie” to kwartalnik poświęcony profilaktyce i rehabilitacji, zapobieganiu narkomanii i promocji zdrowego stylu życia. Skierowany jest przede wszystkim do młodzieży i dzieci ze szkół gimnazjalnych, podstawowych i średnich, ze świetlic socjoterapeutycznych, poradni psychologiczno-pedagogicznych, ośrodków, itp. Dużą aprobatą cieszy się wśród nauczycieli, pedagogów, rodziców, którzy mają problemy ze swoimi dziećmi.
W piśmie można znaleźć: • fachowe artykuły na temat AIDS i narkomanii, • przejmujące świadectwa, • interesujące wywiady, • poezję, • wypowiedzi przedstawicieli Kościoła na temat AIDS i narkomanii, • porady psychologów i pedagogów, • rubryki dla czytelników (opis redakcji)

Magazyn MNB
okładka Magazynu MNB

„Magazyn MNB” (dawniej „MONAR Na Bajzlu”) to biuletyn pretendujący do bycia specjalistycznym pismem poruszającym problemy uzależnień i pomocy uzależnionym od narkotyków. Adresatami są osoby używające narkotyki a także specjaliści pracujący w różnych obszarach pomocy uzależnionym. Część piszących do biuletynu to uzależnieni od narkotyków. To przyjęte przez twórców pisma, wydawać by się mogło karkołomne rozwiązanie wynika z naczelnych zasad redukcji szkód, w myśl których osoby uzależnione mają pierwszorzędny głos w dyskusji na temat rozwiązywania ich problemów.

Czasopismo, prezentując praktyczne zastosowania redukcji szkód, przedstawia inne niż większość tego typu wydawnictw spojrzenie na problem narkotyków, edukuje i niesie informacje tym, których problem bezpośrednio dotyczy. Piszący do biuletynu to terapeuci, pracownicy socjalni i lekarze (przeważnie pracownicy programów redukcji szkód), to prawnicy i dziennikarze, to uczestnicy programów metadonowych i osoby żyjące z HIV/AIDS, to także pracownicy i pacjenci ośrodków rehabilitacyjnych. Wydawane od 1997 r. pismo powstawało w wyniku współpracy Monaru i Krakowskiego Towarzystwa Pomocy Uzależnionym oraz dzięki pomocy finansowej UNDP Polska, Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii i Urzędu Miasta Krakowa.

Problemy Narkomanii
okładka:Problemy Narkomanii

Biuletyn „Problemy Narkomanii” był redagowany przez przedstawicieli PTZN, MONAR, Towarzystwa „Powrót z U” oraz TZPS „Kuźnia”.

Psychoprevention Studies
okładka: Psychoprevention Studies

„Psychoprevention Studies” to kwartalnik poświęcony profilaktyce i terapii uzależnień. Publikuje teksty o charakterze naukowym – studia teoretyczne, prace badawcze, prace przeglądowe, recenzje, sprawozdania z konferencji i spotkań naukowych.

Świat Problemów
Okładka: Świat Problemów

Miesięcznik „Świat Problemów” jest poświęcony profilaktyce i rozwiązywaniu problemów uzależnień. Jego celem jest budowanie pomostów między: potrzebującymi a pomagającymi, społeczeństwem a przedstawicielami struktur władzy, teorią a praktyką, różnymi dyscyplinami wiedzy. W miesięczniku można znaleźć: artykuły analityczne, opracowania tematyczne • artykuły pokazujące przykłady ciekawych projektów realizowanych w gminach • przykłady dobrych praktyk, czyli ciekawych programów, zadań itp., realizowanych w obszarze profilaktyki uzależnień, leczenia, rozwiązywania problemów • interesujące wywiady ze specjalistami • teksty o charakterze poradnikowym • porady prawne • relacje z miejsc i wydarzeń (np konferencje, kampanie itp.) • reportaże • raporty z badań.

Terapia. Uzależnienia i Współuzależnienia
Okładka pisma: Terapia. Uzależnienia i Współuzależnienia

Głównym celem pisma jest wspomaganie rozwoju zawodowego psychoterapeutów pracujących z osobami uzależnionymi od alkoholu, narkotyków oraz innych uzależnień. Adresatami są profesjonaliści zajmujący się leczeniem uzależnień, lekarze i pielęgniarki, animatorzy lokalnych systemów rozwiązywania problemów alkoholowych, politycy, służby społeczne, władze samorządowe, studenci nauk społecznych i medycyny. Autorami artykułów są: specjaliści i superwizorzy psychoterapii uzależnienia i współuzależnienia, certyfikowani psychoterapeuci i trenerzy z list Polskiego Towarzystwa Psychologicznego i Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, pracownicy naukowi, profesjonaliści z bogatym doświadczeniem zawodowym.

The owner of this website has made a commitment to accessibility and inclusion, please report any problems that you encounter using the contact form on this website. This site uses the WP ADA Compliance Check plugin to enhance accessibility.